Головна Статті Боротьба з раком

Боротьба з раком

борьба с раком

Про стан онкологічної захворюваності в м. Коростені за 2018 рік.

4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку.

Онкопатології — це друга з основних причин смертності у світі після серцево-судинних захворювань. В Україні — більше мільйона онкохворих пацієнтів, щодня реєструються 373 нових випадки захворювання і щодня 164 людини помирають від раку. В м. Коростені мешкає 1906 онкохворих пацієнтів, в 2018 році було виявлено 213 нових випадків захворювання.

Якою є ситуація із захворюваністю на рак сьогодні в Україні та місті?

На сьогодні смертність від онкологічних захворювань посідає 2-ге місце в Україні та світі після серцево-судинних захворювань (інфарктів, інсультів). За даними Національного інституту раку, за минулий рік захворіли 136 225 пацієнтів. Виходить, що 373 нових випадки реєструються кожного дня, і кожного дня помирають від них 164 людини. Тобто майже половина вмирають щодня. А ризик захворіти має кожен 4-й чоловік і кожна 6-та жінка. 50% людей, у яких виявляють рак, — особи працездатного віку. Більше 30% пухлин у нас виявляють уже на запущених стадіях. Кожен 3-й пацієнт не переживає 1 рік, він вмирає протягом року. Тому наша спільна мета — профілактика і рання діагностика захворювання. За даними ВООЗ, 30–50% ракових захворювань можна попередити.

 

Які види раку найбільш поширені в м. Коростені?

В м. Коростені найпоширенішими локалізаціями вперше виявленої онкопатології:

  • у чоловіків (рак шкіри, рак товстої кишки, рак легенів, рак передміхурової залози);
  • у жінок (рак шкіри, рак товстої кишки, рак молочної залози, рак тіла матки).

 

Які обстеження і в якому віці потрібно проходити звичайним українцям? На що звернути увагу?

Якщо говорити загалом, то онкопатологія — це захворювання людей похилого віку. Хоча хворіють і діти, але це порівняно небагато, за рік реєструють близько 1 тис. онкозахворювань серед дітей.

В м. Коростені  серед дітей виявлено 1 випадок.

Це переважно пов’язано з генетикою та іншими факторами. Тому людям після 45 років потрібно звернути на себе увагу.

Жінкам треба дбати про свою молочну залозу: обстежити себе, чи немає якихось ущільнень, виділень із соска, змін у формі грудей. Сама людина може виявити невелике ущільнення — це може бути рак на ранній стадії. До 45 років жінкам потрібно зробити УЗД молочних залоз. Після 45 років жінка повинна раз на рік зробити мамографію.

У чоловіків лідирує рак легені і передміхурової залози. Чоловікам після 45 років можна просто піти і здати аналіз крові на виявлення маркера PSA. Ну і, звичайно, звернути увагу на себе, як відбувається сечовипускання. Якщо щось не так, потрібно звернутися до уролога.

Якщо говоримо про рак легені, потрібно зробити рентген, флюорографію раз на рік. Рак шкіри та прямої кишки можна визначити візуально. При будь-якому медогляді, навіть гінеколог, уролог може зробити пальцеве дослідження прямої кишки і знайти пухлину. Наприклад, якщо є виділення крові — це ненормально. І не треба думати, що це тріщина чи геморой. Ідіть до лікаря і перевіртеся.

 

За яких умов рак виліковний?

На І і ІІ стадії раку виживання пацієнтів високе: більше 80% пацієнтів живуть 5 і більше років, при І стадії — майже 100%. Якщо це ІІІ і ІV стадія — вона потребує дуже серйозного і витратного лікування.

Можна вилікувати і ІV стадію, це теж не вирок. Все залежить від правильної тактики лікування і від агресивності захворювання.

 

Як впливає генетика, якщо в сім’ї були захворювання на рак?

Якщо кровні родичі хворіли, то ризик захворіти збільшується. Якщо два кровних родичі хворіли, то цей ризик підвищується ще у 2–3 рази. Але таких випадків генетичних не так багато. Як правило, це захворювання, яке можна все ж таки попередити. Це не тільки генетика, це і навколишнє середовище (чим ми дихаємо, що ми їмо, в яких умовах знаходимося).

 

Як можна попередити рак?

У 40% випадків рак можна попередити профілактичними заходами. Поради дуже прості. Якщо говорити в цілому, то потрібно відмовитися від куріння, алкоголю, регулярно займатися фізичною активністю і підтримувати нормальну масу тіла. Також потрібно правильно харчуватися, вживати овочі, фрукти, клітковину, не потрібно їсти багато консервів, копчених страв, ковбас, сосисок. Краще з’їжте шматочок відвареного м’яса. Смажити страви не рекомендується, оскільки під час смаження виділяються канцерогени, краще варити або тушкувати. Здійснюйте профілактику інфекційних хвороб, захищайте шкіру від ультрафіолету ну і, звичайно, проходьте профілактичні огляди. Якщо ви будете дотримуватися цих простих порад зі здорового способу життя, це набагато скоротить захворюваність.

 

 

 

 

Завідувач КДЦ Коростенської  ЦМЛ, онкохірург                             В.Є.Турушин

20.02.2019